کامپوزیت دندان

امروزه داشتن دندانها و لبخندی زیبا به یکی از دغدغه های بسیاری از افراد تبدیل شده است. یکی از بهترین روش ها برای افزایش زیبایی دندانهایی که دچار تغییر رنگ، شکستگی، ترک خوردگی شده اند، کامپوزیت دندان می باشد.

بسیاری از افراد برای افزایش زیبایی دندان ها و یکدست کردن آنها اقدام به کامپوزیت می کنند، در ادامه این مطلب ما به رایج ترین سوالات در رابطه با کامپوزیت دندانها پاسخ می دهیم، با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

از پرکاربردترین متریال در دندانپزشکی می توانیم به کامپوزیت ها اشاره کنیم، کامپوزیت ها موادی خمیر مانند هستند که از ذرات فیلر ساخته می شوند و دارای مقاومت بالایی هستند. از کامپوزیت ها معمولا برای پر کردن یا ترمیم دندان های شکسته، آسیب دیده، تغییر رنگ داده استفاده می شود.

موارد استفاده از کامپوزیت 

۱-  ترمیم دندان های پوسیده

۲- ترمیم دندان های شکسته و آسیب دیده

۳- اصلاح طرح لبخند

۴- اصلاح رنگ دندان 

مراحل کامپوزیت 

در مرحله اول بیمار باید مشاوره شود، تا بررسی شود که آیا درمان کامپوزیت برای بیمار مناسب است یا نه؟

در مرحله دوم  پزشک باید سلامت دندان ها و لثه بیمار را بررسی کند، اگر بیمار مشکلی نداشته باشد و دندان ها از سلامت کامل برخوردار باشند، بیمار می تواند اقدام به درمان کامپوزیت کند.

مزایای کامپوزیت دندان

۱- در این روش دندان ها تراش داده نمی شوند.

۲- همه مراحل در یک جلسه و توسط پزشک انجام می شود.

۳- هزینه پایین تری نسبت به لمینیت دارد.

معایب کامپوزیت دندان

۱- احتمال تغییر رنگ در اثر مصرف خوراکی های رنگی وجود دارد.

۲- نیاز به مراقبت زیاد و مداوم دارد.

۳- احتمال شکستگی در صورت استفاده از خوراکی های سفت وجود دارد.

دوام کامپوزیت دندان چقدر است؟

کامپوزیت دندان ها مانند سایر درمان ها و جراحی های زیبایی یک درمان دائمی می باشد، که البته نیاز به مراقبت های بسیاری دارد، زیرا احتمال شکستگی کامپوزیت در اثر ضربه و یا پوسیدگی آن در صورت عدم رعایت بهداشت وجود دارد، البته مشکلات ذکر شده قابل ترمیم هستند، بنابراین ما نمی توانیم مدت مشخصی برای دوام کامپوزیت بیان کنیم، در واقع مدت زمان دوام کامپوزیت به خود شخص و نحوه مراقبت از دندانها بستگی دارد.

چه کسانی نباید از کامپوزیت استفاده کنند؟

۱- اگر زاویه قرار گرفتن دو فک بر روی یکدیگر مشکل داشته باشد، شخص باید ابتدا با مراجعه به متخصص فک و صورت اقدام به اصلاح فرم فک خود کند.

۲- اگر دندان ها نامرتب باشند، فرد قبل از اقدام به کامپوزیت باید با مراجعه به ارتودنتیست اقدام به اصلاح فرم دندانها کند.

درد بعد از کامپوزیت

معمولا از کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند، ترمیم شکستگی ها، ترک خوردگی ها و همچنین پر کردن دندان های پوسیده استفاده می شود. دندان ها دارای عصب ها و عروقی هستند که زنده می باشند، در زمان ترمیم و برداشتن پوسیدگی ها، بافت زنده دندان دچار آزار می شود، البته این درد مانند التیام یافتن زخم، توسط خود دندان خنثی می شود، که البته به زمان نیاز دارد. در واقع پس از کامپوزیت، دندان ها حساس می شوند، که این حساسیت پس از ۲ تا ۳ روز مرتفع می شود.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان 

یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که قصد اصلاح لبخند با کامپوزیت را دارند، انتخاب رنگ کامپوزیت می باشد. برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان ها بهترین کار، مشاوره با یک دندانپزشک زیبایی با تجربه و با سلیقه می باشد.

در واقع انتخاب رنگ دندان به توناژ و رنگ پوست و چندین عامل دیگر بستگی دارد، برای مثال افرادی که دارای پوست روسن می باشند، باید رنگ های روشن تر را انتخاب کنند، زیرا در این افراد تضادی بین رنگ پوست و دندان ایجاد نمی شود، بنابراین باید رنگ روشن تری را انتخاب کنند، تا سفیدی دندان مشخص شود.

پولیش کامپوزیت

در مرحله آخر ، پس از آنکه مواد با کمک امواج نوری محکم شدند، دندانپزشک خراش و زبری سطح کامپوزیت را با پولیش از بین می برد، تا در نهایت سطح دندان ها صاف و سیقلی شود. در صورتی که دندانپزشک از مواد با کیفیت بالا استفاده کند و سطح دندان ها را به خوبی پولیش کند، دندان ها به سختی تغییر رنگ می دهند.

نحوه مراقبت کامپوزیت

۱- بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید.

۲-  ۲ تا ۳ مرتبه در طول روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

۳- هر ۶ ماه یکبار برای بررسی وضعیت دندان ها و همچنین پولیش دندان ها، به دندانپزشک مراجعه کنید.

۴- از خوردن خوراکی های رنگی مانند چای و قهوه خودداری کنید.

۵- از خوردن و گاز زدن به غذاهای سفت و محکم خودداری کنید.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت  با توجه به جنس مواد، برند استفاده شده، میزان تخریب دندانها و حجم کامپوزیت استفاده شده، می تواند متفاوت باشد. در صفحه قیمت کامپوزیت دندان می توانید از تعرفه ها و تخفیف های ویژه کلینیک تخصصی دندانپزشکی رزا اطلاع پیدا کنید که یکی از بهترین مراکز کامپوزیت دندان در کرج زیر نظر پزشکان متخصص و مجرب می باشد.