ایمپلنت 

هدف این مطلب از مجموعه مطالب رزادنتال پاسخگویی به سوالات متداول در رابطه با ایمپلنت دندان می باشد، با ما همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن انسان می باشد، که جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته می باشد.

ایمپلنت

چه کسانی می توانند از کاشت دندانی استفاده کنند؟

تمام کسانی که تعدادی از دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند و قصد دارند یک جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته پیدا کنند، کاندیدای کاشت دندان هستند.

 کاشت دندان چقدر زمان می برد؟

پس از جراحی پایه ایمپلنت تا زمان جایگذاری پروتز روی آن حدود ۱٫۵ الی ۳ ماه زمان نیاز است، تا میان ایمپلنت دندان و استخوان فک بدون هیچگونه حرکت اضافه ای جوش ایجاد شود و ایمپلنت در جای خود کاملا سفت شود. مدت زمان جوش خوردن با توجه به کیفیت استخوانی از سه تا ۶ ماه طول می کشد که در فک پایینی به جهت کیفیت بهتر استخوان ۳ الی ۴ ماه و در فک بالا ۴ الی ۶ ماه زمان لازم است. پس از آن دندانپزشک می تواند جایگذاری پروتز را آغاز کند. مرحله پروتز شامل قالب گیری، انتخاب رنگ و اندازه روکش با نظر بیمار و دندانپزشک است

طول درمان ایمپلنت چقدر است؟

اصولا طول درمان ایمپلنت، به یکسری عوامل بستگی دارد، اما در حالت نرمال و در صورتی که نیازی به پیوند استخوان وجود نداشته باشد و تراکم استخوان مناسب باشد، حدود ۱٫۵ تا ۳ ماه پس از قرار دادن ایمپلنت در فک، پزشک می تواند اقدام به جایگذاری پروتز بر روی ایمپلنت کند. البته ذکر این نکته ضروری است که رابطه مستقیمی بین طول درمان کاشت دندان و تراکم استخوان وجود دارد. بعضا مشاهده شده طول درمان برای افرادی که دارای تراکم استخوان پایین هستند، تا ۶ ماه نیز افزایش پیدا کرده است. 

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندانی

همانطور که گفتیم مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت در افراد مختلف با متناسب با تراکم استحوان متفاوت است. در افرادی که تراکم استخوان بالایی دارند، حدود ۱٫۵ ماه تا ۳ ماه زمان برای جوش خوردن ایمپلنت نیاز است، اما در افرادی که تراکم استخوان پایین تری دارند، جوش خوردن ایمپلنت تا ۶ ماه نیز زمان می برد.

کاشت دندان فوری چیست؟

کاشت دندان فوری از لحاظ تکنیک کارگذاری با ایمپلنت های معمولی فرق دارد، در واقع در حالت عادی پزشک پس از آنکه ایمپلنت به طور کامل جوش خورد، اقدام به قرار دادن پروتز دندانی بر روی ایمپلنت می کند، اما در کاشت دندان فوری در صورتی که تراکم استخوان مناسب باشد، پزشک در روز جراحی ایمپلنت از یک پروتز موقت بر روی دندان استفاده می کند و پس از آنکه ایمپلنت به طور کامل جوش خورد، پروتز موقت را با پروتز اصلی جایگزین می کند.

موارد استفاده از کاشت دندان کدامند؟

۱- افرادی که فاصله بین دندانی زیادی دارند، یعنی تقریبا اندازه یک دندان فضای خالی بین دندان های آنها وجود دارد، می توانند برای پر کردن فضای خالی اقدام به کاشت دندان کنند.

۲- افرادی که یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند.

۳-افرادی که تمامی دندان های یک یا هر دو فک خود را از دست داده اند.

میزان موفقیت درمان چقدر است؟

اصولا میزان موفقیت کاشت دندان بسیار بالا است، در واقع نرخ موفقیت در صورتی که به صورت اصولی و توسط متخصص دندانپزشکی انجام گیرد در حدود ۹۵ درصد می باشد، اما عواملی مانند بهداشت دهان و دندان، عوامل موضعی مانند تراکم استخوان پایین وجود دارند که می توانند نرخ موفقیت را کاهش دهند.

آیا کاشت دندان با درد همراه است؟

اصولا افرادی که قصد دارند، ایمپلنت در دهان خود قرار دهند، آن را عملی ترسناک تلقی می کنند، اما در واقع کاشت دندان درد قابل توجهی ندارد. همانطور که می دانید قرار دادن ایمپلنت در دندان شامل چندین مرحله می باشد. در مرحله اول پزشک از طریق جراحی پایه ایمپلنت را در فک جایگذاری می کند، با توجه به اینکه در این مرحله پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند، بیمار دردی را حس نمی کند. البته در صورتی که بیمار احساس درد داشت می تواند از داروهای مسکنی که توسط پزشک تجویز شده استفاده کند.

هزینه کاشت دندان

هزینه کاشت دندان بسته به کیفیت و برندی که مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت می باشد. در ایران معمولا از ایمپلنت های کره ای و آمریکایی استفاده می شود.

چرا هزینه کاشت دندان گران است ؟

کاشت دندان یکی از درمان هایی می باشد که هزینه بالاتری نسبت به سایر درمان های دندانپزشکی دارد، دلیل قیمت بالای کاشت دندان هم در واقع هزینه بالای مواد و متریال آن می باشد، همانطور که قبلا هم ذکر کردیم ایمپلنت ها برند ها و کیفیت های مختلفی دارند، که همین امر سبب افزایش قیمت می شود.

آیا ایمپلنت پس می زند؟

با توجه به اینکه ایمپلنت از جنس تیتانیوم می باشد و با سلول های بدن انسان سازگاری دارد، پس نمی زند، اما عواملی وجود دارد که سبب پس زدن ایمپلنت می شوند، این عواملی شامل جراحی غیر اصولی، آسیب و ضربه به دندان، عدم بارگذاری صحیح پروتز که نتیجه آن عدم پخش صحیح نیرو می شود، از جمله عواملی هستند که سبب پس زدن کاشت دندانی می شوند.

عمر مفید کاشت دندان چقدر است؟

کاشت دندان اگر به صورت صحیح  و توسط متخصص دندانپزشکی در فک قرار بگیرد، می تواند طول عمری در حدود ۲۵ سال داشته باشد. البته عواملی مانند عدم رعایت بهداشت، کاشت غیر اصولی  می تواند طول عمر ایمپلنت را کاهش دهد.

عواملی که سبب عدم موفقیت کاشت دندان ها می شوند؟

۱- بیماری لثه

۲- دیابت 

۳- تراکم استخوان پایین

۴- سیگار کشیدن

۵- عدم رعایت بهداشت

۶- عدم کاشت اصولی

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت یا تقویت سینوس پروسه ای می باشد که طی یک عمل جراحی به دندان های آسیاب بزرگ وآسیاب کوچک فک بالایی استخوان اضافه می شود.

آیا محدودیت سنی برای کاشت دندان وجود دارد؟

اصولا محدودیت سنی برای کاشت دندان وجود ندارد و تمامی کسانی که سن آنها بالاتر از ۱۸ سال می باشد و نیاز به ماشت دندان دارند، در صورتی که شرایط کاشت دندان را داشته باشند، می توانند اقدام به کاشت دندان کنند.

مراقبت های پس از درمان ایمپلنت

۱- رعایت بهداشت برای جلوگیری از عفونت

۲- در چند هفته اول پس از کاشت دندان از جویدن غذا با سمتی که ایمپلنت در آن قرار گرفته خودداری کنید

۳- حتما از آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک تجویز کرده استفاده کنید

۴- پس از درمان تا زمانی که بی حسی به طور کامل از بین نرفته از مصرف مایعات داغ خودداری کنید و فقط مایعات و خوراکی های مجاز را مصرف کنید.

کلینیک رزا، یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در کرج می باشد، که کلیه خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی را با مناسب ترین قیمت ها و بالاترین کیفیت ارائه می دهد.