لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان (لمینیت دندان) یا ونیرها لایه نازکی از سرامیک یا کامپوزیت هستند که به منظور بهبود رنگ شکل و به طور کلی ظاهر دندان ها ساخته می شوند . قرار دادن لمینت می تواند تا حد زیادی نمای لبخند فرد را بهبود بخشد. در این مطلب می خواهیم به سوالات متداول در رابطه با لمینت دندان ها پاسخ دهیم، با ما همراه باشید.

لمینیت دندان در چه مواردی استفاده می شوند؟

۱- در صورتی که دندان های فرد در اثر استفاده از مواد غذایی رنگ دار مانند چای، قهوه،شکلات و … دچار تغییر رنگ شده باشد، می تواند با کمک لمینت رنگ دندان ها را روشن کنند.

۲- اگر لبه های دندان بر اثر ساییدگی و یا برخورد ضربه شکسته شده باشد، می توان با کمک لمینت فرم دندان ها را اصلاح کرد.

۳- در صورتی که بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد، می توان فاصله بین دندان ها را با کمک لمینیت پر کرد.

۴- در صورتی که فرد از طرح لبخند خود رضایت نداشته باشد و خواهان لبخند زیباتر باشد، می توان از لمینت برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد.

۵- مشکل کوتاه بودن دندان ها را می توان با کمک لمینیت مرتفع کرد.

تفاوت لمینیت دندان (ونیر) با روکش دندان در چیست؟

معمولا پس از درمان پوسیدگی دندان ها از روکش استفاده می شود، مواد به کار رفته در روکش دندان فلز، سرامیک یا هردو می باشد، در واقع درمان روکش علاوه بر درمان آسیب دیدگی ها، ظاهر زیبایی به دندان های شخص می بخشد، اما لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن مشکلاتی که زیبایی ظاهری دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند، کاربرد دارد.

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیتی در چیست؟

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر از جنس نوعی سرامیک می باشد و برخلاف کامپوزیت دندان که توسط پزشک و در یک جلسه ساخته می شود، توسط لابراتوار ساخته می شود، زمان ساخت و تحویل آن حدود ۲ تا ۳ هفته  می باشد، در واقع در ابتدا دندان های بیمار توسط پزشک قالب گیری می شوند، این قالب ها به لابراتور ارسال می شود و لابراتور با توجه به خواسته پزشک اقدام به ساخت می کند، پس از آنکه لابراتوار لمینت ها را تحویل داد، پزشک طی یک جلسه آنها را بر روی دندان های مراجعه کننده قرار می دهد، معمولا برای اصلاح به هم ریختگی های دندانی، اصلاح رنگ دندان ها ، شکستگی های دندانی، بستن فاصله بین دندانها ، بزرگ کردن دندان های کوچک … از لمینیت سرامیکی استفاده می شود.

لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر پوششی از مواد می باشد، که توسط پزشک و در یک جلسه بر روی دندان ها قرار داده می شود تا نواقص و بد فرمی دندان ها را اصلاح کند و یک لبخند زیبا به بیمار دهد. جنس لمینت کامپوزیتی در واقع از جنس همان موادی است که برای ترمیم دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به کمک این درمان می توان بدفرمی ها، شکستگی ها، فاصله های بین دندانی و بهم ریختگی های دندانی خفیف را تا حدودی اصلاح کرد.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

قیمت لمینیت دندان بسته به عوامل متعدد مانند جنس، برند متریال، کیفیت مواد و …متغیر می باشد

مزیت لمینت های سرامیکی در چیست؟

۱- زیبایی چشمگیر ظاهری

۲- رنگ لمینت های سرامیکی ثابت می باشد و به سادگی رنگ نمی گیرد.

۳- لمینیت های سرامیکی در عین حال که ضخامت کمی دارند، اما اط استحکام بالایی برخوردار می باشند.

۴- نصب لمینت های سرامیکی ساده می باشد.

لمینت دندان بدون تراش دندان

همانطور که می دانید، تراشیدن دندان موجب آسیب به نسج دندان می شود، به همین علت بسیاری از بیمارانی که به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند، خواستار لمینت کردن دندان های خود بدون تراش هستند.

لومینیرز روشی جدید در طراحی لبخند است که نیازی به تراشیدن دندان ها ندارد.

لمینیت برای چه کسانی مناسب نیست؟

۱- کسانی که دندان قروچه دارند

۲- کسانی که ترشی و مواد اسیدی را به کرات استفاده می کنند.

۳- کسانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند.

۴- کسانی که سایش مینای دندان دارند و بافت مینای دندان آن ها کافی نیست.

بعد از گذاشتن لمینت چه مراقبت هایی لازم است؟

۱- خودداری از مصرف خوراکی های رنگ دار مانند چای و قهوه

۲- رعایت بهداشت دهان و دندان

۳- خودداری از گاز زدن به خوراکی های صفت

آیا لمینت به دندان طبیعی آسیب می زند؟

لمینیت جز آن دسته از درمان هایی می باشد که اگر در کلینیک تخصصی دندانپزشکی، توسط متخصص و به صورت اصولی انجام گیرد، آسیب خاصی به دندان ها وارد نمی کند.

میانگین عمر لمینت دندان چقدر است؟