ترمیم دندان

از جمله خدمات دندانپزشکی ترمیمی، پر کردن یا ترمیم دندانها می باشد که معمولا توسط دندانپزشک در کلینیک تخصصی دندانپزشکی انجام می شود. در واقع ترمیم دندان یک رویه می باشد که طی آن دندانپزشک اقدام به احیای عملکرد و ساختار دندان می کند، هدف از ترمیم دندان حفظ ساختار دندان های طبیعی تا حد امکان می باشد، در صورتی که امکان حفظ دندان وجود نداشته باشد، از سایر روش های درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می شود.

ترمیم دندان

انواع مواد ترمیمی 

۱- آمالگام : مخلوطی از نقره، قلع، روی، مس و جیوه می باشد، که به دو نوع bonded  و non-bonded  تقسیم می شود، از آمالگام برای پر کردن دندان های عقب استفاده می شود، ماده آمالگام معمولا دوام بالایی دارد و در حدود ۸ سال دوام دارد.

۲- کامپوزیت : مخلوطی از ذرات ریز شیشه و ماده پلاستیکی است. از کامپوزیت برای پر کردن دندان و ترمیم کردن دندان ها، مخصوصا دندانهای جلویی و قابل مشاهده استفاده می شود، دوام کامپوزیت در حدود ۵ سال می باشد.

۳- پرکننده طلا: از آلیاژ طلا یعنی مخلوطی از طلا با سایر فلزات ساخته می شود، معمولا برای inlay و onlay  استفاده می شود. دوام آن بیش از ۷ سال می باشد.

۴- روکش دندان طلا: کاملا از جنس طلا می باشد و معمولا برای پرکردن های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد دوام بالایی دارد، در حدود ۱۵ سال

۵- گلاس یونومر یا یونومر شیشه: از رنگ اگریلیگ و شیشه ای با نام fluoroaluminosilicate ساخته می شود، برای چسباندن inlay  استفاده می شود، معمولا برای پرکردن دندانهای افرادی که تا قسمت های لثه دچار آسیب شده اند، از این ماده استفاده می شود.

انواع ترمیم دندان 

۱- ترمیم دندان مستقیم

در ترمیم دندانها به صورت مستقیم همه اقدامات و ساخت قطعات داخل دهان صورت می گیرد. در واقع این روش نوعی پرکردن دندان هم می باشد، که در طی آن یک ماده سازگار با ساختار دندان  مانند آمالگام، کامپوزیت و …بر روی حفره تمیز شده  قرار گرفته و ثابت می شود. باندینگ دندان از دیگر روش های ترمیم مستقیم می باشد که برای ترمیم ترک خوردگی، تغییر شکل دندان و کاهش فاصله بین دندانی موذد استفاده قرار می گیرد.

۲- ترمیم دندان غیر مستقیم

در ترمیم دندانها به صورت غیرمستقیم تمامی قطعات مورد نیاز خارج از دهان ساخته می شود، لمینت، ایمپلنت، بریج و اینله و آنله در گروه ترمیم های غیرمستقیم قرار می گیرد.

ترمیم با مواد همرنگ دندان

برای ترمیم یا پر کردن دندانها با مواد همرنگ دندان ها از موادی با نام کامپوزیت استفاده می شود. در واقع از کامپوزیت برای ترمیم دندانهای شکسته، فرسوده، دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند، یا دندانهای پوسیده مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمیم با مواد غیر همرنگ دندان

آمالگام از جمله موادی می باشد که برای پر کردن دندانهای پشتی استفاده می شود، دلیل آنکه از آمالگام برای پرکردن دندانهای پشتی استفاده می شود، رنگ تقریبا نقره ای آمالگام می باشد.

با توجه به اینکه آمالگام دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد، معمولا دندانپزشکان برای پرکردن دندانهای عقبی از آمالگام استفاده می کنند.

مزایای پرکردگی های همرنگ دندان چیست؟

۱- حفظ زیبایی دندان ها

۲- نیاز به تراش کم، با توجه به اینکه کامپوزیت مانند چسب به دندان ها می چسبد، دندان پزشک فقط قسمت های پوسیده را تراش می دهد.

معایب پرکردگی های همرنگ دندان چیست؟

۱- احتمال تغییر رنگ دندان هایی که با کامپوزیت ترمیم شده اند وجود دارد.

۲- استحکام کمتر نسبت به آمالگام

۳- احتمال پوسیدگی دندان ها وجود دارد

چگونه می توان از پرکردگی های همرنگ دندان مراقبت کرد؟

۱- رعایت بهداشت، حداقل باید ۲ بار در روز دندان های خود را مسواک کنید.

۲- به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید، تا مواد غذایی بین دندان ها باقی نماند.

۳- از خوردن خوراکی های رنگ دار مانند چای و قهوه خودداری کنید، تا دندان ها دچار تغییر رنگ نشوند.

مراحل پرکردن دندان

۱- در مرحله اول باید از دندان ها عکس گرفته شود تا میزان پوسیدگی مشخص شود.

۲- پس از مشخص شدن وضعیت دندان و شدت پوسیدگی پزشک پس از آنکه دندان را به صورت موضعی بی حس کرد، اقدام به برداشتن پوسیدگی می کند.

۳- پس از برداشتن پوسیدگی پزشک اقدام به قرار دادن مواد سازگار با دندان مانند کامپوزیت یا آمالگام  بر روی حفره ایجاد شده می کند.

بهترین نوع پرکردگی کدام است؟

اینکه کدام روش پر کردن، مناسبترین روش برای دندانهای شما می باشد، توسط متخصص دندانپزشکی تشخیص داده می شود.

چه زمان باید پرکردگی ها را ترمیم کرد؟

هزینه ترمیم دندان

قیمت ترمیم دندان های پوسیده با توجه به میزان پوسیدگی و نوع مواد و تکنیک استفاده شده برای هر بیمار می تواند متفاوت باشد، بنابراین دندانپزشک معالج قبل از تعیین هزینه باید اقدام به معاینه بیمار کند.