جرم گیری دندان

لایه های رسوبی که بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، بر روی لثه ها و دندان ها ایحاد می شود، جرم نام دارد، که نتیجه آن بوی بد دهان و به خطر افتادن سلامت دندان های شما می باشد. برای پاکسازی این جرم ها شما باید اقدام به جرم گیری دندانهای خود کنید، در ادامه این مطلب به رایج ترین سوال ها درباره جرم گیری پاسخ  می دهیم، با ما همراه باشید.

جرم گیری دندان روشهای جرم گیری دندان (انواع جرم گیری دندان)

جرم گیری دندان ها معمولا با ۲ روش صورت می گیرد:

۱-جرم گیری با ابزارهای دستی

این روش مناسب افرادی با جرم دندانی کم می باشد، در این روش دندانپزشک با استفاده از اسکیلر پریودنتال اقدام به برداشتن پلاک های روی دندان می کند، استفاده از این روش برای جرم گیری، یک فرآیند زمانبر می باشد.

۲- جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک

در این روش دندانپزشک از طریق دستگاه اولتراسونیک، اقدام به برداشتن پلاک ها از روی لثه ها و دندان ها می کند، این روش مناسب افرادی می باشد که دندانهای آنها جرم زیادی گرفته است.

جرم گیری با این روش کاملا بدون درد می باشد.

چرا دندانها جرم می گیرند؟

دندانها معمولا به دلیل عدم رعایت بهداشت، تغذیه نامناسب، مصرف چای و قهوه، کشیدن سیگار، عدم استفاده از نخ دندان، عدم چک سالیانه توسط دندانپزشک جرم می گیرند، فرم نامناسب دندان ها و قرار گرفتن دندان ها بر روی یکدیگر از دلایل دیگر جرم گرفتن دندان می باشد.

علایم جرم دندان

۱- بوی بد دهان

۲- خون ریزی در حین مسواک زدن به دندان ها

۳- تغییر رنگ و فرم لثه

مراحل جرمگیری دندان

۱- در مرحله اول دندانپزشک با کمک ابزار اسکیلر پریودنتال و یا اولتراسونیک اقدام به برداشتن پلاک ها از روی دندان می کند.

۲-مرحله دوم جرم گیری، پولیش دندان ها می باشد که با کمک یک سنباده دستی و با ماده پروفیلاکسی به آرامی صورت می گیرد.

۳- پس از اینکه تمامی مراحل جرم گیری انجام شد، دندانپزشک در صورت صلاحدید یک روکش فلوراید بر روی دندانهای شما قرار می دهد.

جرم گیری دندان چگونه انجام میشود؟

آیا جرمگیری به مینای دندان و لثه آسیب میزند؟

از باورهای اشتباهی که در رابطه با جرم گیری وجود دارد، آسیب رساندن جرم گیری به مینای دندان و لثه ها می باشد. این باور اشتباه سبب شده تا عموم مردم برخلاف توصیه اکید دندانپزشکان از جرم گیری اجتناب کنند.

اما این باور اشتباه از کجا نشات گرفته است؟ در واقع به دلیل اینکه دندان ها پس از جرم گیری دچار حساسیت می شوند و در حین غذا خوردن یا استفاده از خوراکی های سرد و گرم تیر می کشند، عموم افراد فکر می کنند دندان ها نازک شده و یا مینای آنها آسیب دیده است، اما این حساسیت به دلیل برداشتن لایه جرم از روی دندان ها می باشد.

مزایای و فواید جرمگیری دندان

۱- حفظ سلامتی دهان و دندان ها

۲- جلوگیری از تحلیل رفتن لثه ها

۳- جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان و دندان

جرم دندان چگونه به لثه ها آسیب می رساند؟

در صورتی که دندانها دچار جرم شوند و جرم ها برداشته نشوند، با گذر زمان که این جرم ها بیش تر می شوند و به درون لثه نفوذ می کنند که در نتیجه لثه دچار عقب نشینی می شود، نتیجه  این عقب نشینی که معمولا از دید بیمار پنهان می ماند، تحلیل لثه می باشد.

در صورتی که بیمار اقدام به جرم گیری کند و جرم ها برداشته شوند، بیمار متوجه لثه تحلیل رفته می شود و تصور می کند تحلیل لثه ها و پایین آمدن لثه ها نتیجه جرم گیری می باشد، در صورتیکه تحلیل لثه قبلا صورت گرفته است.

علت حساسیت دندانها بعد از جرم گیری چیست ؟

معمولا دندانها پس از جرم گیری نسبت به گرما و سرما حساس می شوند، دلیل حساسیت دندان ها برداشتن جرم ها از روی سطح دندان ها ی باشد، زیرا لایه جرم موجود بر روی دندان ها، انها را از تحرکات سرما و گرما حفظ می کنند.

البته این حساسیت تا مدت کمی پس از جرم گیری وجود دارد و گذر زمان این حساسیت را از بین می برد.

جرمگیری و لق شدن دندان‌ها؟

از جمله اشتباه ترین تصورات درباره جرم گیری لق شدن دندان ها می باشد. دلیل لق شدن دندان ها جرم گیری نیست، دلیل لق شدن دندان ها تحلیل رفتن استخوان نگهدارنده لثه ها بر اثر وجود جرم می باشد، اما چون در زمان وجود جرم ، بیمار متوجه تحلیل رفتن لثه و استخوان نگهدارنده لثه نمی شود، تصور می کند جرم گیری سبب لق شدن دندان ها شده است.

هر چند وقت یک بار باید جرم گیری کرد؟

جرم گیری مزایای بسیاری دارد، اما این مزایای بسیار دلیلی برای جرم گیری بیش از حد دندان ها نیست. شما حداکثر باید ۲ بار در سال اقدام به جرم گیری کنید.

خمیر دندان‌های ضد جرم

امروزه خمیر دندانهای ضد جرم در بازار وجود دارند، که استفاده از این خمیر دندان ها جرم دندان ها را تا حدی از بین می برند. البته دندانپزشکان استفاده مداوم از خمیر دندان های ضد جرم را به دلیل وجود مقادیر زیادی از مواد ساینده در آنها توصیه نمی کنند. استفاده مداوم از این خمیر دندان ها سبب حساس شدن دندان ها و از بین رفتن مینای دندان می شود.

ضرورت جرم گیری

عدم جرم گیری دندان ها در طولانی مدت سبب تحلیل لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان ها می شود، بنا به همین دلایل می توانیم بگوییم، جرم گیری یکی از ضروری ترین اقدامات دندانپزشکی است، که حتما باید در کلینیک تخصصی دندانپزشکی انجام شود.

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان

۱- با ملایمت دندان ها را مسواک کنید

۲- دندان ها را به طور اصولی و در زمان ۲ تا ۴ دقیقه مسواک کنید.

۳- حتما از نخ دندان استفاده کنید

۴- ۲ مرتبه در طول روز دهان و دندان را با نمک و آب ولرم شستشو دهید. 

بروساژ یعنی چه؟

یکی از روش های از بین بردن زردی و جرم های دندان، که به برق انداختن دندان ها کمک می کند، بروساژ می باشد، بروساژ پس از جرم گیری انجام می شود، در واقع بروساژ دندان یک روش تکمیلی برای جرم گیری می باشد.

عوارض و مضرات جرمگیری دندان

جرم گیری دندانها اگر به صورت صحیح و اصولی و توسط دندانپزشک صورت بگیرد، هیچ عارضه ای ندارد.

البته ذکر این نکته ضروری است که شما حداکثر ۲ بار در سال می توانید اقدام به جرم گیری دندان ها کنید.

هزینه جرمگیری دندان

در کلینیک دندانپزشکی رزا جرم گیری به ۲ صورت پایه ای و حرفه ای صورت می گیرد، قیمت جرمگیری دندانها به صورت پایه ای ۱۵۰ هزار تومان می باشد و هزینه جرمگیری دندانها به صورت حرفه ای ۲۲۰ هزار تومان می باشد.